آشنایی با شخصیت های کارتونی بازار نوشت افزار ایرانی

آشنایی با شخصیت های کارتونی بازار نوشت افزار ایرانی

تاریخ انتشار: 1398/08/24
زمان مطالعه: 5 دقیقه

برای انتخاب محصولات نوشت افزاری می‌توان ملاک‌های گوناگونی در نظر گرفت. برای مثال برای مشتریان بزرگسالِ محصولات نوشت افزاری، نوع کاربرد محصول، قیمت مناسب، کیفیت بالا، تناسب با ارزش‌های ملی، فرهنگی و ... اهمیت بالایی دارد.

 اما برای کودکان، معمولا مهم‌ترین معیار، شامل شکل و ظاهر، طراحی و رنگ به‌کار رفته در محصولات نوشت افزاری ا‌ست. برای کودکان انتخاب یک محصول با ظاهری شاد و آشنا، به نسبت کیفیت و حتی کاربرد در اولویت است. 

نوشت افزار چگونه می‌تواند بر رفتار کودک تاثیرگذار باشد؟

جالب توجه است که روان‌شناسان کودک این نکته را دریافته‌اند که کاراکترها و نمادها می‌توانند بر روی تغییر رفتار کودکان بسیار موثر عمل کنند. از آن جهت که این کاراکترها و نمادها می‌توانند برای همیشه در ذهن کودک باقی بمانند، استفاده از آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

استفاده از نمادها و طراحی‌های خاص، مخصوصا شخصیت‌های کارتونی و تلوزیونی برای محصولات نوشتاری نیز، می‌تواند در مسیر جهت‌دهی فکری کودکان در مسیر درست، تاثیر به‌سزایی داشته باشد. چرا که کودک با این‌گونه تصاویر انس می‌گیرد و از طریق نیروی تخیل و داستان‌پردازانه‌ی خود، با شخصیت‌های کارتونی ارتباط برقرار می‌کند.

علاوه بر این کودکان به دلیل ویژگی‌های بخصوص یک کاراکتر، با آن شخصیت حس همذات‌پنداری کرده و جذب آن‌ها می‌شوند؛ و به همین دلیل تمایل زیادی به استفاده از نوشت افزارهای طرح دار و نمادهای بخصوص دارند.

 وقتی این شخصیت‌ها روی لوازم التحریرِ مورد استفاده‌ی کودک به‌کار می‌روند، علاوه بر اینکه کودک را جذب خود می‌کنند در ایجاد انگیزه و علاقه در او موثرند؛ و از همین طریق به پیشرفت در فرآیند یادگیری کودک نیز کمک می‌کنند.  

در تولید نوشت افزار ایرانی از چه شخصیت‌های کارتونی‌ استفاده شده است؟

در سال‌های اخیر، علی رغم گذشته، برخی از تولیدکنندگان صنعت نوشت افزار ایرانی، به اهمیت استفاده از شخصیت‌ها و کاراکترهای کارتونی ایرانی در طراحی محصولات خود پی برده‌اند.

 هنوز تعداد شخصیت‌های کارتونی مورد استفاده در محصولات نوشت افزاری به نسبت کاراکترهای محبوب خارجی، در اقلیت هستند؛ اما خوشبختانه همین شخصیت‌های ایرانی محدودی که از آن‌ها در طراحی محصولات نوشت افزاری استفاده شده، با استقبال بی‌نظیری در میان کودکان و سایر مشتریان صنعت لوازم التحریر مواجه شده است و این امر ثابت کرد که کودکان ایرانی به خوبی با نمادهای فعلی کشور ارتباط برقرار می‌کنند.

 همین مسئله تولیدکنندگان ایرانی را به استفاده‌ی بیشتر و خلاقانه‌تر از نمادها و شخصیت‌های کارتونی ایرانی تشویق کرده است. از پر طرفدارترین شخصیت‌های کارتونی مورد استفاده برای محصولات نوشت افزار ایرانی می‌توان به کلاه قرمزی، دیرین دیرین، شکرستان، جناب خان و فیلشاه اشاره کرد. در ادامه‌ به معرفی هر کدام از این کاراکترها و علت محبوبیتشان در میان کودکان می‌پردازیم.

1-  طرح کلاه قرمزی روی نوشت افزارهای ایرانی

کاراکتر کلاه قرمزی، از جمله شخصیت‌هایی است که برای نسل‌های مختلف کودکان ایرانی، از دهه‌ی شصت تا دهه‌ها‌ی هشتاد و نود، خاطره ساز بوده است. این مجموعه‌ی عروسکی به کارگردانی ایرج طهماسب، سال‌ها هم در قالب فیلم‌های سینمایی و هم برنامه‌های تلوزیونی، از موفق‌ترین و محبوب‌ترین برنامه‌ها بوده و توانسته رضایت قشرهای مختلف سنی را به دست آورد.

 به همین علت کلاه‌ قرمزی و سایر عروسک‌های این مجموعه، از جمله کاراکترهای پرطرفدار برای طراحی نوشت افزار ایرانی هستند.

2-  طرح شخصیت‌های انیمیشن دیرین دیرین روی نوشت‌افزارهای ایرانی

دیرین دیرین انیمیشنی کارتونی و سریالی، با محوریت موضوعات اجتماعی‌ست که علی درخشی آن را خلق و کارگردانی می‌کند. با اینکه از خلق کاراکترهای دیرین دیرین مدت زمان زیادی نمی‌گذرد، ولی این انیمیشن جدا از محبوبیتی که به خاطر محتوای طنز و خلاقانه دارد، به دلیل تصویرسازی‌های فوق‌العاده و ترکیب رنگ‌های شادی که دارد، برای طراحی محصولات نوشتاری بسیار مناسب است.

3-  استفاده از طرح شکرستان برای طرح نوشت افزارهای ایرانی

انیمیشن شکرستان، از محصولات مجموعه‌ی پویانمایی تلوزیون است، که با تهیه‌کنندگی صدا و سیما ساخته شده است. داستان شکرستان روایت اهالی دهکده‌ای خیالی‌ست که در آن داستان‌هایی بر اساس روایت‌های شرقی و ضرب المثل‌های ایرانی روایت می‌شود. 

شکرستان نیز به علت تصویرسازی‌های جذاب و ارتباط ذهنی بالایی که کاراکترهای آن با ذهن کودکان ایرانی ایجاد کرده‌اند، یکی از طرح‌های پرطرفدار برای استفاده در صنعت نوشت افزار ایرانی است.

4-  طرح جناب خان روی نوشت افزارهای ایرانی

جناب‌ خان عروسکی با ظاهری متفاوت و دلنشین است، که به علت حضور در برنامه‌های پرطرفدار تلوزیونی مانند خندوانه، از محبوبیت بالایی میان اقشار متفاوت سنی برخوردار است. محمد بحرانی صدا پیشه‌ی این عروسک است که به جای او با لهجه‌ی شیرینی جنوبی‌ صحبت می‌کند. استفاده از این عروسک در نوشت افزار ، نماد خوبی برای تقویت کاراکترهای بومی و محلی‌ست.

5- استفاده از طرح فیلشاه روی نوشت افزارهای ایرانی

فیلشاه یکی از اولین انیمیشن‌های ایرانی در قالب فیلم سینمایی است. فیلشاه داستانی جذاب و ماجراجویانه دارد، و از نظر محتوا و کیفیت اثر با انیمیشن‌های خارجی برابری می‌کند. به همین جهت استفاده از طرح کاراکترهای انیمیشن فیلشاه برای نوشت افزار ایده‌ی بسیار خوبی برای جایگزینی با کاراکترهای خارجی بوده، که خوشبختانه با استقبال گسترده‌ی مخاطبین ایرانی مواجه شد.

از سایر کاراکترهای ایرانی میتوان به رستم و شاهنامه، شاهزاده روم، حسنی کوچولو، پیم و پم، اتل متل یه جنگل، ماشیناسورها، این ور آب، تاریخ از این ور، پهلوانان و از همه مهمتر عروسک محبوب مل مل اشاره کرد.

کلام آخر

در این نوشتار، دیدیم که نوشت‌افزارها علاوه بر جنبه‌ی اقتصادی، دارای ابعاد فرهنگی بسیار مهمی نیز هستند. با حمایت از نوشت‌افزارهایی که استفاده از شخصیت‌های کارتونی و تلوزیونی ایرانی را سرلوحه‌ی خویش در طراحی و تولید قرار داده‌اند، در واقع هم به رشد ابعاد فرهنگی در کودکان خود کمک کرده‌، و هم تولیدکنندگان را به تلاش بیشتر در این زمینه تشویق کرده‌ایم.

دیدگاه‌ مخاطبین:
دیدگاهی برای این نوشته یافت نشد. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ghasedak ghasedak ghasedak ghasedak