بازار نوشت افزار ایران در اختیار خارجی ها

بازار بزرگ لوازم التحرير ايران در اختيار خارجی ها
فصل خريد لوازم التحرير از چند روز ديگر آغاز مي شود؛ فصلي كه در آن لوازم التحرير رنگارنگ براي چشم نوازي دانش آموزان به نمايش گذاشته مي شود تا آنها براي شروع سال تحصيلي اقلام مورد نياز خود را خريداري كنند.
بر اين اساس دولت به سنت هر سال نمايشگاه هاي پائيزه برپا مي كند تا مشتريان اين بخش بتوانند لوازم التحرير را بين 10 تا 15 درصد ارزان تر خريداري كنند، اما نكته اصلي در جريان اين خريدها پولي است كه بابت واردات پرداخت مي شود و هيچ سودي عايد كشور نمي شود. همان گونه كه رئيس اتحاديه نوشت افزار و لوازم مهندسي اعلام كرد، 95 درصد اقلام نوشت افزار وارداتي هستند و تنها 5 درصد توليد داخل جوابگوي نياز دانش آموزان است.انجمن توليدكنندگان لوازم التحرير و نوشت افزار نيز اين موضوع را تاييد و به وارداتي اشاره كرد كه مي توانست با اتخاذ راهكارهاي ساده، متوقف و از خروج ارز از كشور جلوگيري شود.
اما ساليان سال از اين موضوع مي گذرد و هيچ رخداد تازه اي در حوزه نوشت افزار رخ نمي دهد. مسئولان دولتي در اين باره مي گويند سرمايه گذار در حوزه لوازم التحرير بسيار كم است و از آنجا كه چين توانسته بازار داخلي را از آن خود كند سرمايه گذاران براي حضور در بخش يادشده اقدام نمي كنند.آنها يادآور شدند: كشور در توليد لوازم التحرير پتانسيل و ظرفيت هاي مناسبي دارد بدين جهت اميدواريم سرمايه گذاران در اين بخش ورود پيدا كنند. صادق نياركي مدير كل دفتر صنايع غير فلزي وزارت صنعت ،معدن و تجارت در اين باره به خبرنگار گفت:لوازم التحرير هايي كه در كشور توليد مي شود در مقايسه با برند هاي خارجي كيفيت بسيار بالاتري دارد، اما با وجود كارخانه هاي متعدد در بخش هايي چون دفترچه اين بخش پتانسيل بالايي براي سرمايه گذاري دارد .
وي اذعان داشت:180 واحد در بخش توليد دفترچه فعاليت مي كنند و اين به منزله توليد سالانه 4ميليون تن دفترچه است.از اين رو در حوزه ياد شده سرمايه گذاري نياز نداريم اما در بخش مواد اوليه كاغذ چاپ و كاغذ تحرير امكان سرمايه گذاري وجود دارد.
وي در ادامه گفت:در سال گذشته توانستيم 800تن دفترچه صادر كنيم و اين روند براي سال جاري نيز ادامه خواهد داشت.مدير كل دفتر صنايع غير فلزي وزارت صنعت ،معدن و تجارت با بيان اينكه 6كارخانه توليد مداد با ظرفيت اسمي 5ميليون تن قرآص وجود دارد و اين امر عدم نياز كشور به سرمايه گذاري در بخش مداد را خبر مي دهد تصريح كرد:11واحد توليد كننده خودكار در كشور فعاليت مي كنند كه خوشبختانه 80درصد مواد اوليه آن در داخل تامين مي شود، اما اين حوزه نيازمند تغييرات است چرا كه توليدات خارجي تنوع زيادي دارد.
صادقي نياركي گفت:سال گذشته به ميزان 31تن دفترچه وارد ايران شده است كه اين رقم بسيار ناچيز است اما در مدت مشابه ميزان واردات مداد و خودكار به ترتيب يك ميليون قرآص و 2هزار و 280 تن است. در يك آمار شگفت آور مشخص شد ميزان توليد لوازم التحرير در كشور به عنوان مثال در توليد مداد 5/1 ميليون قرآص (هر قرآص 144 مداد) است. شواهد نشان مي دهد كارخانه خودكارسازي، مدادتراش، خط كش و… هم كه در كشور وجود ندارد. پاك كن سازي هم در حد دو كارگاه كوچك است كه اين ميزان توليد آنها به هيچ عنوان نياز داخلي را جواب نمي دهد.
نبود واحدهاي توليدي در بخش لوازم التحرير نشان مي دهد اين حوزه بشدت از كمبود سرمايه گذار رنج مي برد و اين در شرايطي است كه در اكثر حوزه ها تعداد سرمايه گذاري ها به نحوي است كه بازار كاملاً اشباع و خواب سرمايه گذاري ايجاد شده است. حال براي برون رفت از وضعيت به وجودآمده مي توان متقاضيان سرمايه گذاري را به سمت توليد لوازم التحرير هدايت كرد تا بتوان خلاهاي صورت گرفته را با توليد ملي پر كرد. در سال توليد ملي پرداختن به حوزه هايي كه كشور در آن ضعف دارد بارها مورد تاكيد قرار گرفته اما گويا تجربه مجدد صنايع ايجادشده براي سرمايه گذاران جذاب تر است.
در هر سال تحصيلي گردش مالي قابل توجهي در حوزه نوشت افزار رخ مي دهد اما تمام اين پول به سمت كشورهاي چين، هند و تركيه مي رود.

جهانبخش بهدادي رئيس انجمن توليدكنندگان لوازم التحرير و نوشت افزار در گفت و گو با در اين باره مي گويد: حدود 15 ميليون نفر دانش آموز در كشور وجود دارد و بطور ميانگين سالانه اين گروه به ميزان 15 هزار تومان مداد، مدادتراش و پاك كن خريداري مي كنند كه اين امر نشان مي دهد فقط در سه بخش كوچك يادشده 225ميليارد تومان پول از كشور خارج مي شود، حال اگر به اين ميزان نياز دانشجويان كشور در ساير بخش هاي لوازم التحرير چون خودكار لحاظ شود، بطور چشمگيري ارز از كشور خارج مي شود و متاسفانه براي حل اين معضل تاكنون فعاليتي صورت نگرفته است. بهدادي افزود: 30 تا 35 درصد مدادهايي كه در بازار وجود دارد توسط توليد كنندگان داخلي توليد و مابقي آن از طريق واردات تامين مي شود. در حال حاضر چهار كارخانه مدادسازي با ظرفيت توليد 5 ميليون قرآص فعال هستند اما ميزان توليد واقعي آنها به دليل حضور پررنگ چين و واردات 5/1 ميليون قرآص است. اين در حالي است كه كارخانه خودكارسازي در كشور وجود ندارد و تمام نياز كشور از ساير كشورها تامين مي شود.وي با بيان اين كه از حجم كل واردات 90 درصد آن از چين و 10 درصد ديگر از هند، تركيه و برزيل است، تصريح كرد: از آنجا كه كارخانه مداد تراش، خط كش و پاك كن در كشور وجود ندارد كالاهاي خارجي گزينه اصلي خريد شهروندان است.وي توضيح داد: براي آن كه صنايع لوازم التحرير در كشور فعال شود مي توان تعرفه واردات اين اقلام را افزايش داد تا تاجران از محل واردات منتفع نشوند و در كنار آن توليد شكل گيرد. از سويي با تحريم هاي صورت گرفته مي توان حداقل تا سه سال لوازم التحرير خارجي وارد كشور نكرد، در چنين شرايطي توليد تقويت مي شود و امكان تامين نياز داخلي مهيا خواهد شد.
بهدادي از دولت خواست براي تامين مواد اوليه در اين حوزه سوبسيد هايي پرداخت شود تا صنايع اين بخش سرپا بمانند.
وي با انتقاد از عملكرد بانك ها اظهار داشت: بانك ها به صورت انقباضي عمل مي كنند و براي ارائه تسهيلات هيچ اقدامي انجام نمي دهند.
به هر ترتيب اين وضعيت سبب شده لوازم التحرير چيني بي كيفيت با شكل و شمايل دوست داشتني در فصل پائيز مهمان حداقل 15 ميليون دانش آموز شود.

مداد ایرانی؛ رویای دوردست کودکان ایرانی
بدون تردید اغلب ما به‌خصوص متولدین دهه 50شمسی، در دوران تحصیل یا کودکی خود تجربه نقاشی کردن با مداد رنگی‌های سوسمارنشان یا دیگر برندهای مطرح را داشته و گروهی هم داخل جعبه خاطرات‌شان گاهی اوقات این تجربه نوستالژیک را بارها و بارها با به دست گرفتن این مدادها مرور می‌کنند. به هرحال شاید استفاده از یک مداد رنگی نرم و خوب به نوعی تأثیر قابل توجهی در به تصویر کشیدن ذهنیت کودکان و نوجوانان یا حتی در دنیای حرفه‌ای افراد داشته باشد.

ولی این تنها تأثیر مداد، به‌ویژه از نوع رنگی آنها نیست، چون در میان این رشته‌های چوبی رنگارنگ صدها بلکه هزاران فرصت تولیدی و شغلی نهفته است و ایران نزدیک به چهار دهه است تجارب قابل قبولی در این زمینه به دست آورده، اما به دلیل کم‌توجهی به امر تولید، از اوایل دهه 90 شمسی واردکننده این نوع لوازم‌التحریر شده و میلیاردها ریال سرمایه‌گذاری و هزاران فرصت شغلی را از دست داده است.

به صورتی که براساس آمارهای موجود گمرک جمهوری اسلامی ایران تنها از شهریور 1393 تا مهرماه 94 نزدیک به یک میلیون و 700هزار قراص  (هر قراص معادل 144عدد است) مداد از کشورهای مختلف جهان وارد ایران شده که با توجه به ابعاد بسته‌بندی و فضای مورد نیاز این حجم واردات در واقع 130کانتینر، مداد وارد شده است.

دست‌اندرکاران صنفی و حتی کارشناسان اقتصادی براین باورند که در صورت توجه مسئولان به تولید این‌گونه محصولات نه‌تنها ایران می‌تواند صادرکننده مداد رنگی در منطقه باشد، بلکه به نوعی امکان تبدیل شدن به پایگاهی برای تأمین نیازهای برندهای معتبر بین‌المللی هم باشد که این روند سرمنشاء ارزآوری و اشتغال‌زایی می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه ها (4)

ولی خوبی زاده

سلام .قیمت نوشت افزار رادرج کنید واگرفروش اینترنتی دارید اطلاع دهید.ممنونم

    آوای مهر

    برای دریافت قیمت های عمده به پیام رسان های آوای مهر در شبکه های اجتماعی مراجعه بفرمایید. سایت صرفا جنبه نمایشگاه را دارد.
    با تشکر

سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم