چالشی به نام بازار

همواره تولید کنندگان داخلی از مشکلات خود در عرصه ی توزیع گلایه دارند و یکی از دغدغه های اصلی آنان بعد از تولید محصول می‌باشد. اگر بازار لوازم التحریر مورد بررسی قرار گیرد، در همان نگاه اول متوجه می‌شوید که برند های خارجی چه پایگاه قدرتمندی در اذهان بازار(اعم از فروشنده و مصرف کننده) ایجاد کرده اند و بالتبع موفقیت عظیمی نسبت به تولیدات داخلی به دست آورده اند و سود هنگفتی نصیب آنان شده. و این جای بس تأسف دارد؛ حال آنکه ظرفیت های تولیدی ملی بر کسی پوشیده نیست!

گذشته از این، لوازم التحریر یک کالای فرهنگی است و با مظاهری که همراه خود دارد، تأثیر بسزایی بر روی اذهان مصرف کنندگان اصلی خود یعنی کودکان و نوجوانان می گذارد. این هزینه ای است که به مراتب از مورد بالا بیشتر است؛ حال آنکه ظرفیت های فرهنگی در ایران اسلامی بر کسی پوشیده نیست!

مشخصاً اگر انسان به دنبال منشأ دو اشکال مطروحه باشد، آن را جز در نظام توزیع لوازم التحریر نمی‌یابد. وقتی از تولید کنندگان لوازم التحریر پرسیده می‌شود که چرا خود توزیع محصول تولید شده خود را به عهده نمی‌گیرید، می‌گویند که مشکلات تولید، توان فکر کردن به توزیع را از ما گرفته است! از طرفی هم واردکنندگان لوازم التحریر، بازاریابانی ماهر اند که بعد از به دست گرفتن انحصاری یکی از برند های خارجی، اقدام به توزیع آن در شبکه سراسری لوازم التحریر می‌کنند.

چالش‌های مشتریان نوشت افزار

افراد حقیقی یا حقوقی که به دنبال یک تأمین عمده چه برای مصرف داخلی و چه برای فروش‌اند، مجبورند که دست به دامان بازار لوازم‌التحریر شده تا نیاز خود را برطرف نمایند. در این میان ناملایماتی وجود دارد که این تأمین را برای ایشان دشوار یا ناگوار می‌کند. این چالش‌ها برای مشتریان هدف آوای مهر به ترتیب ذیل، قابل‌شرح است:

دشواری انتخاب

در هنگام خرید، امکان بررسی و مقایسه‌ی دقیق کالاها وجود ندارد یا بسیار پایین است. ادارات و مؤسسات هدف به‌شدت از این مسئله رنج می‌برند چراکه اطلاعات دقیقی از بازار ندارند و به دنبال کالای متناسب با نیاز خود می‌گردند.

شفافیت قیمتی

حال اگر مشتری بتوانند انتخاب خود را با هر ریسکی که دارد انجام دهد و بداند که به کدام برند یا محصول نیاز دارد، در مورد قیمت آن چالش دیگری در پیش خواهد داشت. بعضاً اختلافات فاحشی در قیمت‌های محصولات موجود در بازار وجود دارد. قیمت‌گذاری‌ها، سلیقه‌ای انجام می‌شود و مشتری برای پیدا کردن بهترین قیمت باید یک جست‌وجوی خسته‌کننده را آغاز کند. این دشواری وقتی بیشتر می‌شود که مشتریان لوازم‌التحریر که به دنبال خرید عمده هستند، نیاز به چندین قلم محصول دارند لذا نمی‌توانند به‌محض پیدا کردن بهترین قیمت در مورد یکی از اقلامی درخواستی، کار جست‌وجوی خود را متوقف کند و مابقی محصولات موردنیاز خود را هم از همان فروشگاه تهیه کند! چراکه به گفته‌ی خود بازاریان، این می‌تواند یک تله برای جذب مشتری باشد یعنی قیمت یک محصول را پایین بگوید و در مابقی محصولات این کاهش را جبران کند.

این مشکل بزرگ از یک‌چیز ناشی می‌شود و آن نبود شفافیت قیمتی در سطح بازار است. مطمئناً اگر هر فروشگاهی دارای یک لیست قیمتی مشخص می‌بود این مسئله تا حد زیادی هم برای ادارات و مؤسسات و هم برای خرده‌فروشانB مرتفع می‌گردید.

خرید حضوری

یکی از اصلی‌ترین چالش‌های خرده‌فروشاB و خصوصاً مؤسسات این است که برای تأمین نیاز خود باید از کار عادی و وظیفه‌ی خود دست بکشند و مشغول یک فرایند سخت و زمان‌بر که برای خرده‌فروشانB حدود نیم روز و برای مؤسسات و نهادها، یک روز کامل مصرف زمان دارد. مطمئناً این هزینه‌ی کمی نیست.

حمل‌ونقل

این مورد هم یکی از مشکلات جدی در حوزه‌ی تأمین است. خرده‌فروشانB این مشکل را با پوست و خون خود درک کرده‌اند. انتقال اجناس با چرخ‌های دستی از بازار به محل باربری، بارگیری اجناس در وسیله‌ی نقلیه و انتقال آن به فروشگاه خود و در انتها انتقال اجناس به داخل مغازه، فرایندی طولانی و دشوار است که هزینه‌ی بالای آن این سختی را چند برابر می‌کند.

این مورد برای ادارات و مدارس هم قابل‌تعمیم است چراکه یا همین فرایند را عیناً تکرار می‌کنند یا اینکه باید کل هزینه‌ی بالایی که دارد را پرداخت کنند.

قیمت نسبتاً بالا

در برخی موارد مدارس و ادارات معمولاً به دلیل مشکلات زیاد ذکرشده، حاضر به تأمین از بازار پانزده خرداد نمی‌شوند و ممکن است که بخواهند به یک فروشگاه محلی لوازم‌التحریر اعتماد کرده و اقدام به خرید کنند. بدیهی است که فروشگاه‌های محلی که خود محصول خود را از بازار اصلی تأمین می‌کند، قیمت اجناسی بالاتر از بازار دارد و این قضیه هزینه‌ها را برای این مؤسسات و ارگان‌ها بالاتر می‌برد.

در خرده‌فروشان نوعB نیز به دلیل سطح نیازی که دارند خود از دست‌دوم یا سوم بازار تأمین می‌کنند ناچار باقیمت‌های بالاتری خرید می‌کنند.

بسته‌بندی

در خریدهای سازمانی و تشکیلاتی  و نیز در مورد خرده‌فروشان نوعB که معمولاً به تعداد کمتر از یک کارتن کامل نیازمندند به دلیل اینکه باید به‌صورت کارتنی یا بسته‌بندی خرید کنند، با مشکلاتی روبرو می‌شوند و مجبور شوند بیش از نیاز خود خرید کنند.

محصولات متناسب

ادارات، مدارس، خیریه‌ها، اردوهای جهادی و نهادها، معمولاً به دنبال کالاهای ایرانی و متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی هستند به دلیل جای خالی این محصولات در بازار پانزده خرداد و همچنین خرده‌فروشی‌ها، به‌سختی و آن‌هم شاید، بتوانند آن را پیدا کنند. در بسیار از موارد هم دیده‌شده که از این کار دست کشیده و خریدهای مغایر بافرهنگ ملی انجام می‌دهند.

ارزش پیشنهادی آوای مهر به مشتریان هدف

ارزش پیشنهادی چیزی است که قرار است با آن نیاز مشتریان مخاطب برطرف شود و آنان به ازای دریافت ارزش ارائه‌شده حاضر به پرداخت پول باشند. مجموعه‌ی آوای مهر به دنبال این است طبق مشکلات موجود برای هر یک از خریداران عمده‌ی لوازم‌التحریر، تأمینی باب میل را برایشان فراهم کند.

این پیشنهاد بر اساس نیاز خاص هر مشتری به شکل متفاوتی است که در جدول‌های ذیل نمایش داده‌شده است:

ارزش پیشنهادی به ادارات، مدارس، مهدهای کودک، اردوهای جهادی، خیریه‌ها
1محصول ایرانی اسلامی: زیبایی، کیفیت، تنوع
2دسترسی راحت‌تر نسبت به بازار
3شرایط خرید: قیمت پایین و تخفیف
4بسته‌بندی کمتر از کارتن
5تحویل رایگان یا ارزان
6ارائه تمامی نوشت‌افزار های ایرانی در یک سبد جور

 

نویسنده: محمد یقینی

 

اخبار مرتبط